QCT PRO

QCT PRO NEDİR?

“En düşük” dozlu protokoller kullanılarak marka/model farketmeksizin, tomografi cihazınız ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yüksek teknolojili medikal yazılımdır.

Mindways CT

1980’lerin başlarında geliştirilen QCT, ilk dönemlerinde Kemik Dansitometre Cihazları (DEXA) ile karşılaştırıldığında, kemiklerinde “dejeneratif hastalık” ya da “kireçlenme” olan hastaların kemik ölçümünde birçok avantajı bulunmasına rağmen o yıllarda, DEXA’ya oranla daha masraflı ve sınırlı olanaklara sahip bir sistemdi. Zamanla bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişip, ucuzlaması ile birlikte QCT, Kemik Dansitometre cihazlarına oranla daha hesaplı ve güvenilir bir yazılım haline gelmiştir.

QCT günümüzde, Ulusal Osteoporoz Derneği’nin (NOF) seçmiş olduğu kemik ölçüm sistemleri içerisinde, DEXA sistemleri ile birlikte en iyi 3 güvenilir ve efektif kemik yoğunluğu değerlendirme sisteminden biridir. QCT, sadece Windows tabanlı bilgisayar sistemlerine entegre olarak çalışan bir yazılım ve tomografi yatağı üzerine konularak çalışan “kalibrasyon fantomu” ndan oluşmaktadır.

QCT yazılımı, Amerikan Radyoloji Derneği (ACR) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) detaylı incelemeri sonucunda onay alarak başarısını ve kalitesini kanıtlamıştır